ojciec.png

Celem konferencji jest interdyscyplinarna debata naukowa nad szeroko rozumianym zagadnieniem społecznym, jakim jest ojcostwo. Zaproszeni goście będą przedstawiać zagadnienie ojcostwa w perspektywie historycznej, jako długoterminowe przemiany dążące do coraz doskonalszych form (ewolucja ojcostwa) lub przemiany gwałtowne, często radykalnie zmieniające funkcje, jakie spełnia ojciec w rodzinie i społeczeństwie (rewolucja ojcostwa). Na zagadnienie ojcostwa spojrzą osoby reprezentujące takie dziedziny jak: biologia, filozofia, profilaktyka społeczna, prawo, psychologia, pedagogika, teologia.

Program 

12:00 – Uroczyste otwarcie konferencji

prof. dr hab. Izabela Święcicka (Rektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki)

dr Krzysztof Czykier(Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii ds. studentów)

Wystąpienia prelegentów

  • dr hab. Krzysztof Wojcieszek, prof. Pedagogium (biolog, filozof, pedagog, Pedagogium WSNS)
    „Między Tatą a tatą”
  • mec. Bartosz Lewandowski (prawnik, Instytut Nauk o Państwie i Prawie UW)
    „Temida wobec ojca - pokorna kochanka czy bezwzględna femme fatale? Ojcostwo z perspektywy prawnika”
  • dr Piotr Szczukiewicz (psycholog, psychoterapeuta, Instytut Psychologii UMSC)
    „O byciu i stawaniu się ojcem. Psychologiczna problematyka ojcostwa”
  • dr Piotr Sosnowski SDB (teolog, pedagog, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku)
    „Ojcostwo - deficyty i suplementy! A może inna droga?”
  • mgr Marcin Głuszyk (pedagog, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży)
    „Oblicza ojcostwa w życiorysach podopiecznych młodzieżowych placówek resocjalizacyjnych”

Przerwa

14:30 – 16:30 – Projekcja filmu „Father0” + Debata

Prowadzenie – Krzysztof Szubzda 

(konferansjer, aktor kabaretowy, dziennikarz)

Prelegenci

jeden.jpgdr hab. Krzysztof Wojcieszek, prof. Pedagogium WSNS

Profesor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu); doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii (Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie – obecnie UKSW); etyk (Uniwersytet Łódzki); biolog molekularny (Uniwersytet Łódzki). Kierownik Zakładu Profilaktyki Społecznej i Pracy Socjalnej w Pedagogium WSNS. Członek Rady Naukowej Pedagogium oraz Przewodniczący Komisji ds. Jakości Kształcenia. Ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ds. profilaktyki dzieci i młodzieży. Współpracownik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultant Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. W przeszłości pełnił funkcję kierownika merytorycznego Profesjonalnej Szkoły Profilaktyki Szkolnej i Rodzinnej Fundacji ETOH. Był także Dyrektorem Centrum Metodycznego Pomocy PsychologicznoPedagogicznej MEN oraz członkiem rady doradczej przy Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Abstynenckich. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Badań nad Profilaktyką (EUSPR). Specjalista w zakresie: uzależnień i zachowań ryzykownych młodzieży; profilaktyki patologii społecznych, psychologii i pedagogiki w nurcie chrześcijańskim. Autor wielu programów profilaktycznych: „Noe”, „Debata”, „Korekta”, „Szlaban”, „Sprzedawcy”, „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, „ARS, czyli jak dbać o miłość”, „Dżungla” i innych. Autor ponad 150 artykułów i książek, m.in.: „Nasze dzieci w dżungli życia. Jak pomóc im przetrwać” (2016), „ARS, czyli jak dbać o miłość. Podręcznik programu profilaktycznego” (2014), „Optymalizacja profilaktyki problemów alkoholowych. Pedagogiczne implikacje grupowych interwencji krótkoterminowych” (2013), „Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym” (2010), „Na początku była rozpacz… Antropologiczne podstawy profilaktyki” (2005), „Stworzony i zrodzony. Metafizyczne wyjaśnienia biologicznego konstytuowania się człowieka w poglądach św. Tomasza z Akwinu – próba aktualizacji” (2000). Ojciec trzech córek.


dwa.jpgmec. Bartosz Lewandowski

Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2012 r.). W 2014 r. ukończył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, podczas której odbywał praktykę w jednostkach prokuratury oraz sądach powszechnych na terenie Warszawy, zapoznając się ze specyfiką pracy w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W latach 2014-2016 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, a w 2017 r. uzyskał pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego (Izba Adwokacka w Warszawie). Jest doktorantem w Instytucie Nauk o Państwie i Prawie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi działalność naukową i dydaktyczną z zakresu socjologii prawa, doktryn polityczno-prawnych, teorii prawa oraz problematyki działania biegłych sądowych. Autor publikacji z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, historii prawa oraz teorii i filozofii prawa, publikowanych w prestiżowych ogólnopolskich (m.in. w „Państwie i Prawie” czy „Przeglądzie Sejmowym”) oraz międzynarodowych periodykach naukowych. Koordynator Programu Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” w Warszawie oraz współpracownik „Parchimowicz & Kwaśniewski Spółka Adwokacka” sp. k. w Warszawie, w której odpowiada za dział prawa karnego i prawa rodzinnego.


trzy.jpgdr Piotr Szczukiewicz

Psycholog, psychoterapeuta, zajmuje się terapią psychologiczną młodzieży i dorosłych oraz terapią małżeństw w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w Lublinie, prowadzi praktykę prywatną w ramach Ośrodka „Inigo”. Jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym w Staropolskiej Szkole Wyższej w Kielcach oraz Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się m.in. problematyką kryzysów psychicznych i psychologią uzależnień oraz logoterapią Viktora E. Frankla. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Uzależnień oraz Viktor Frankl Institute of Logotherapy. Realizator i współautor programów psychoprofilaktycznych, należy do zespołu, który opracował i wdrażał Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w Lublinie. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych – współpracuje z miesięcznikiem „Świat Problemów” oraz dwumiesięcznikiem „Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia”. Jest redaktorem prac zbiorowych: „Przemoc domowa – wybrane zagadnienia” (2007) oraz „Między zdrowiem a chorobą – problemy ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” (2015). Autor książek: „Rozwój psychospołeczny a tożsamość” (1998), „O pomaganiu i psychoterapeutach” (2005), „Drogi do zdrowia – listy terapeutyczne do alkoholików i ich bliskich” (2015). Jest żonaty, ma czworo dzieci.


cztery.pngks. dr Piotr Sosnowski SDB

Salezjanin, wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego (WSD TS) w Krakowie. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej, doktor nauk teologicznych o specjalności homiletyka (UKSW), ukończył studia z zakresu resocjalizacji i socjoterapii, pierwszy poziom terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach TSR (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Pracował jako wykładowca w WSD TS w Łodzi, Archidiecezjalnym WSD w Łodzi oraz w WSD Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Był duszpasterzem akademickim w Łodzi, współtworzył Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus” w Czerwińsku nad Wisłą oraz Salezjański Ruch Ewangelizacyjny „SARUEL”. Interesuje się działalnością misyjną, czego kwintesencją były wyjazdy na Kamczatkę. Autor publikacji książkowych: „W drodze do Emaus”, „Nauczycielu dobry”, „Idźcie do Galilei”, „Credo”, „Historia, która trwa. 10 lat działalności oświatowo-wychowawczej w Różanymstoku”. Od dziesięciu lat pracuje jako dyrektor pedagogiczny w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym i Socjoterapii w Różanymstoku, tam również pełni funkcję dyrektora wspólnoty salezjańskiej.


piec.jpgmgr Marcin Głuszyk

Wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży, prezes fundacji Akademia Młodzieży (www.akademiamlodziezy.pl), autor koncepcji metody pracy z podopiecznymi placówek resocjalizacyjnych - twórczości narreacyjnej. Pomysłodawca i lider grupy artystycznej ArtCrew (www.artcrew.pl) działającej przy MOW Trzebież, tworzącej prezentacje, w których młodzi ludzie poprzez sztukę opowiadają o swoim życiu. Pomysłodawca i kurator ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Młodzieży z MOW i MOS "PRZETWORNIK" (www.przetwornik.info) . Koordynator kilkudziesięciu projektów z zakresu edukacji pozaformalnej z udziałem podopiecznych młodzieżowych placówek resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych, w tym m.in. międzynarodowych wymian młodzieży. Współtwórca filmu fabularnego „FATHER0” opowiadającego o relacjach podopiecznych ośrodka wychowawczego z ich ojcami.

Film „Father0”

Podczas konferencji zostanie zaprezentowany film fabularny „FATHER0”, w którym występują podopieczni placówki resocjalizacyjnej – Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Jest to opowieść o różnych relacjach młodych chłopców z ojcami „nieobecnymi, nieznajomymi”. Ścieżkę dźwiękową do filmu stanowią utwory zespołu LUXTORPEDA.
Więcej o filmie na stronie:
father0.akademiamlodziezy.pl

lat-1.png

Konferencja odbywa się w roku jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu w Białymstoku


loga_fundusze_ue__flaga_polski.jpg

Strona internetowa powstała w ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”
(umowa nr POWR.03.05.00-00-A007/20) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.