21 maja 2019

Akademickie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Uniwersytecie w Białymstoku

Akademickie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działające przy Uniwersytecie w Białymstoku powstało dzięki oddolnej inicjatywie studentów pragnących rozwijać się naukowo, ale także poszukiwać prawdy o człowieku zgodnej z chrześcijańskim systemem wartości i zasadami Katolickiej Nauki Społecznej. Od chwili założenia, Koło jest miejscem, skupiającym studentów, którym zależy na wszechstronnym rozwoju z jednoczesnym zgłębianiem swojej wiary. Założenie AK KSM wynikło z potrzeby aktywizacji środowisk akademickich wszystkich uczelni mieszczących się na terenie miasta Białegostoku. Ideą przyświecającą zjednoczeniu studentów uczelni wyższych było szerzenie wśród nich chrześcijańskich wartości oraz aprobowanie konstruktywnego życia, w poszanowaniu ludzkiej godności, jak również wykorzystanie potencjału skrywanego w młodych ludziach.

Opiekunem Koła z uwagi na swoje zainteresowania naukowe oraz wykształcenie pedagogiczne i teologiczne został dr Łukasz Kalisz  – asystent w Katedrze Historii Wychowania, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Tym samym Koło zyskało opiekuna i miejsce spotkań oraz patronat naukowy Kierownika Katedry Historii Wychowania prof. zw. dr hab. Elwiry Jolanty Kryńskiej. Pozwoliło to na profesjonalizację działalności Koła już od momentu jego powstania, gdyż mogło ono korzystać z bogatego dorobku organizacyjnego i naukowego Katedry, która stała się współorganizatorem wszelkich inicjatyw studenckich, takich jak konferencje i sympozja naukowe.

Kadencje Prezesów Koła:

• Patrycja Marczak – od 2014 r. do 2017 r.
  • Tomasz Krynicki – rok akademicki 2017/2018 (semestr zimowy)
  • Krzysztof Tryzno – rok akademicki 2017/2018 (semestr letni)
  • Julita Rząca – od października 2018 r.